Uutmoodi kooliaasta algus pani silmad särama
Sel aastal pakkusid septembri esimesed päevad meie kooli lastele uutmoodi koolikogemust. Põnevad tegevused kestsid kolm päeva ja võimaldasid õpilastel kaaslastega koos tegutsedes kooliellu sujuvalt sisse elada. Toimusid klassikoosolekud ja õpitoad, sai nalja ja uusi teadmisi. Arenesid mitmed oskused ja kasvas tegutsemisjulgus.
Esimesel septembril toimus pärast aktust tavapärane klassijuhatajatund. Kuid enam ei mindud seejärel kohe koju torti sööma, vaid jäädi kooli. Pärast lõunasööki panid kõik õpilased õpetajate juhendamisel õpikutele kattepabereid ümber. Nii mõnigi õpilane tegi seda elus esimest korda ise – uus kasulik oskus sai omandatud.
Alates kella ühest ootas õpilasi ees kolm õpituba. Tervislikust toitumisest rääkis toitumisspetsialist Maigi Lepik. Õpitu rakendati kohe ka praktikasse ja kõik said endale valmistada maitsva wrapi.
Meelis Kihulase juhendamisel mõtestati ühiselt käsitöötraditsioonide elushoidmise olulisust. Praktilise tööna meisterdati puidust seadeldis, mida võib võrrelda tänapäevase mobiiltelefoniga – nööri otsas puidulaba keerutades anti tekkiva heli abil läbi õhu edasi sõnumeid pikkade vahemaade taha.
Kolmandas õpitoas tutvuti kaasaegse tehnoloogiaga. Tallinnast külla tulnud spetsialistid tutvustasid võidusõidudroone ning aitasid õpilastel simulatsiooniseadme abil droone lennutada.
Teisel septembril kogunes kogu koolipere pärast hommikust klassikoosolekut saali, et vaadata Kolme Põrsakese teadusteatrit. Õpilaste jaoks kaasahaaraval moel viidi läbi efektseid teaduskatseid. Etendus leidis kulminatsiooni kooli hoovis võimsa „plahvatusega“.
Edasi liiguti teadustöötubadesse. 1.-2. klassi õpilased said Kolme Põrsakese juhendajate eestvedamisel proovida erinevaid füüsikalisi katseid. Muuhulgas prooviti muna lendama panna.
3.-4. klassi õpilased murdsid pead Kolme Põrsakese ettevalmistatud loogikaülesannete kallal.
5.-9. klassi noored said KVARK töötoas hakkama mahuka probleemülesande lahendamisega rakett 69 repertuaarist. Valmis seitse kraanat, mis lõpuks omavahel mõõtu võtsid.
Kõikides töötubades tuli õpilastel tegutseda väikestes meeskondades koostööd tehes. Õpilased said uusi faktiteadmisi, harjutasid loogilist mõtlemist ja arendasid meeskonnatööoskusi.
Päeva teises pooles külastas meid Valga Päästekomando viieliikmeline delegatsioon. Kahes grupis viidi läbi teoreetiline ohutuskoolitus ja praktiline tulekustutusharjutus. Lisaks said kõik huvilised ka tuletõrjeautosid lähedalt uurida ja katsuda.
Kolmandal septembril algas päev taas klassikoosolekuga, kus õpilased panid paika isikliku või klassikollektiiviga ühise sihiseade uueks õppeaastaks. Edasi valisid õpilased, kas ühineda JJ Street Dance tantsutöötoa või Tommy Danquah poksi ja vaimse tervise töötoaga. Järgnes 90 minutit intensiivset füüsilist tegevust.
Pärast lõunasööki jätkus päev rahulikumas tempos Improteater Impeeriumi töötubades (neljas erinevas vanuserühmas). Improvisatsioonilised harjutused aitasid õpilastel üle saada esinemishirmust, arendada fantaasiat ja panid neid taas tegema koostööd. Lisaks oli see kõik ka väga lõbus.
Päeva lõpetas selle nädala viimane klassikoosolek, kus õpilased analüüsisid endas möödunud kolme päeva jooksul toimunud muutusi. Mida nad nüüd paremini oskavad, julgevad või teavad? Kuidas aitasid need kolm päeva kaasa kooliellu sisse elamisel?
Õpilaste tagasiside uutmoodi esimestele koolipäevadele oli väga positiivne. Leiti, et nii võiks edaspidigi õppeaastaid alustada. Need kolm päeva ei vastanud enamiku õpilaste ootustele – nad ei osanud oodata, et nii äge tuleb! Õpilased kirjeldasid, et nad on nüüd osavamad puutöös, tantsimises, tervisliku toidu valmistamises, matemaatiliste ülesannete lahendamises, tulekahju kustutamises, võitlemises ja viha leevendamises. Nad tõid välja, et oskavad nüüd paremini koostööd teha, oma aju kasutada, tegevusi planeerida, hoonet ehitada, improviseerida ning tunnevad paremini droone.
Õpilased tundsid, et külalisõpetajad viisid neid paremini mugavustsoonist välja. Neile meeldis ka see, et ei pidanud kohe tundides õppima hakkama ja sai sõpradega koos olla ning keegi ei tundnud ennast üksikuna. Kooli oli tore tulla, sest siin sai palju nalja ja praktilised tegevused ning oma peaga mõtlemine olid lõbusad. See kõik aitas harjuda koolikeskkonna ja koolivaimuga.
Täname Haridus- ja Teadusministeeriumit õpihuvilaagrite toetusmeetme avamise eest – keerulise kevade järel tegi see rahastus võimalikuks õpilastel üheskoos kogeda toredaid esimesi koolipäevi!
Täname meid külastanud partnereid – teiega koos oli hariv, inspireeriv ja lõbus!
Täname ettevõtet Valga Puu, kes aitas meil kinni maksta ootamatult tekkinud suured lisakulud – teie toel ei pidanud me oma plaanide kvaliteedis järeleandmisi tegema!
Täname kooli kokkasid – kes valmistasid igapäevasele lõunale lisaks veel juurde teistmoodi suupisteid!
Kiidame oma õpilasi, kes olid neil päevil nii muhedad, sõbralikud ja aktiivsed – koos läheme uuele õppeaastale vastu ühtsete ja rõõmsatena!
Lüllemäe Põhikooli direktor Jana Tiits
Fotod: Lüllemäe Põhikooli fotokogu, autorid Sirle Ruotsi ja Külli Teder