Jaan Lattiku 140. sünniaastapäeva tähistamine Lüllemäel ja Mäkistes
Sääl um kats suurt verrevat krantskaelaga pinni, nuu haukva kavvõst…
“Lattiku jooks”, nagu seda rahvasuu kutsub, on Lüllemäe koolipere ja Karula rahva jaoks laiemalt eriline sündmus. Kes teab, näidaku ette teine teatevõistlus Eestis, kus kontrollpunktid talukoerte kirjelduste järgi paika pandud või kontsertjumalateenistus, kus kõik sõnade moodustamise oskuseks piisavalt vanad inimesed ühiselt elektrikitarri valjemate duuride saatel “Meil on elu keset metsa” laulavad.
Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva-aastal tähistati Lüllemäe kandi juurtega kirjamehe, vaimuliku, sõjaeelse Eesti mitmekordse ministri ja välissaadiku Jaan Lattiku 140. sünniaastapäeva eriliselt – lisaks sel aastal juba 20. korda toimuvale kirikukontserdile ja teatejooksule toimus Lüllemäe raamatukogus mitmete huvitavate külaliste ja ettekannetega foorum “Meenutame Jaan Lattikut”.
Foorumil osalesid ettekannete ja tervitustega mitmed külalised, nende seas endine välisminister Marina Kaljurand, kes rääkis diplomaadi tööst praegustel ja Lattiku aegadel, Lüllemäe Põhikooli vilistlane ja kahekordne Riigikogu liige Rein Randver, kes avaldas heameelt selle üle, et Lattik ja tema kultuuripärand on ka tänapäeval Lüllemäe koolis au sees ja kultuurikriitik Põim Kama, kes esitles uurimistööd Lattiku loomingus esinevatest Karula kohanimedest.
Tänavune Lattiku-päeva kontsert kirikus oli tavapäraselt eriline. Õpetaja Astridi ning muusikaõpetajate Cathleni ja Triinu poolt kokku pandud kava oli samaaegselt pühalik, soe ja naljakas alates Karula koguduse õpetaja Enno Tanilase mõtisliklusest ja õnnistusest, õpetaja Astridi Lattiku-sõnaliste vahetekstidest ning lõpetades õpilaste Jaak Sachrise ja Uku Freibergi võrukeelse dialoogi ja tümiseva meie kandi hümniks kujuneva “Meil on elu keset metsa” ühislauluga. Laulude ja pillimänguga esinesid igas vanuses koolilapsed.
Päev jätkus järgmise juubeliga: Toivo Kotovi algatatud mälestuskõnd-jooks, mida korraldab Lüllemäe Põhikool koostöös orienteerumisklubiga Juku-Peedu, toimus sel aastal 20. korda.
Võistlusele eelnes traditsiooniline lilletseremoonia Lattiku kodutalu Mäkiste teeotsas. Sel aastal avati kivi läheduses õpetaja Enno Tanilase õnnistusega ka Eha ja Toivo Kotovi algatusel paigaldatud sümboolne piirikivi.
Jaan Lattiku päeval oli kohane tänada ka kõiki õpilasi, tänu kellele on nüüd Teejuhi teatejooksu kontrollpunktidel “Lattiku koerte” pildid. Nimelt juhatab kirjaniku raamatu „Meie noored“ karjapoisist tegelane teekäijat oma kodutalust Mäkistelt Lüllemäe kiriku juurde. Teetähisteks märgib ta eri talude koerad, kel igaühel oma iseloom ja viis, kuidas nendega ümber tuleb käia. Iga jutustuses kirjeldatud talu juures on nüüd Lüllemäe raamatukogu poolt 2017. aasta sügisel korraldatud joonistusvõistluse võitjate koerapiltidega infotahvlid, mis juhatavad kaasaegseit teekäijaid Mäkistelt Lüllemäele.
Teatejooksust võttis sel aastal osa viis võistkonda – Lüllemäe, Tsirguliina, Valga ja Pühajärve koolid ning Lüllemäe õpetajad, lisaks koolitäis õpilasi, lasteaiarühmad ja külalised.
Võisteldi meeste, naiste ja kooliastemete individuaalarvestuses ning segavanuse meeskondlikus arvestuses. Parimate jooksuaegade saavutajad pääsesid poodiumile, kuid Lattiku jooksu omapärast tulenevalt olid kõik osavõtjad võitjad. Elamus loeb.
Uudisloo seadis kokku Ave Siilak.