Peauudis,  Tegemised

5.-9. klass käis õppereisil Ida-Virumaale

10.–11. oktoobril toimus 5. kuni 9. klassi õpilastele õppereis Ida-Virumaale. Ekskursiooni eesmärk oli tutvuda põlevkivi kaevandamisega ning selle mõjuga keskkonnale ja külastada olulisi Põhja-Eesti loodusväärtusi.

Teel Ida-Virumaale tegime peatuse Alatskivi lossi juures, sirutasime jalga ning imetlesime vaateid. Bussisõidu ajal sai kuulata õpetaja Rolfi poolt läbi viidavaid teemakohaseid raadiosaateid ning osaleda esimesel Lüllemäe Põhikooli bussiviktoriinil.

Alatskivi loss. Foto: Ave Siilak

Bussisõidu ajal sai kuulata teemakohaseid raadiosaateid ning osaleda esimesel Lüllemäe Põhikooli bussiviktoriinil.

Kohtla-Nõmmel osalesime Kaevandusmuuseumis õppeprogrammis põlevkivi kaevandamisest. Giidideks olid kogemustega kaevurid, kes jagasid teadmisi kaevurite ohtlikest ning ekstreemsetest töötingimustest. Nende juhendamisel sõitsime lühikest maad ehtsa kaevandusrongiga ning tutvusime mitmete kaevandamistehnoloogiatega.

Kaevandusrongis sõites oli õpilastel ja õpetajatel võimalus end ehtsateks tööle sõitvateks kaevuriteks mõelda. Foto: Rolf Saarna

Saime teada, millistes tingimustes töötasid kaevurid kaevandamise algusaastatest kuni tänapäevani ning milliseid tehnoloogiaid ja masinaid on aegade jooksul kasutatud.

Soovijail avanes haruldane võimalus ise kaevuripuuriga tööd proovida teha. Foto: Rolf Saarna

Demonstreeriti erinevaid kaevandusvahendeid, puurimisvõtteid ning lõhkamisseadmeid. Pärast kaevurilõunat toimus Kaevandusmuuseumi aladel orienteerumine.

Ka lõunat söödi kaevurite moodi, kaevanduskäigus. Foto: Rolf Saarna

Kaevandusmuuseumi orienteerumismäng viis andis õpilastele võimaluse tutvuda ka väliekspositsiooniga. Foto: Rolf SaarnaEdasi läksime bussiekskursioonile kaevanduspiirkondadesse. Nägime aherainemägesid, tehiskanaleid, kaevanduskäikude tõttu laineliseks vajunud põlde ja kaevandusasulaid Sompat ja Sillamäed.

Aidu karjäär. Puud on hävinud kaevandamise tõttu liigaluseliseks muutunud vees. Foto: Ave Siilak
Aidu karjääri maastik. Foto: Rolf Saarna

Õhtune ajalooteemaline ekskursioon toimuski Sillamäel, kus jalutasime promenaadil, vaatlesime arhitektuuri ning õppisime linnas käituma ja ringi liikuma. Promenaadil jalutamine lõppes mere ääres, kus sai vaadata radioaktiivsete jäätmete hoidlat.

Õhtune Sillamäe promenaad. Foto: Rolf Saarna

Oli tore ka vaadata, kuidas meie õpilased tundsid ennast mere ääres hästi ning arendasid enda juures uusi oskusi. Visati  suurepäraselt lutsu, leiti arvukaid kivistunud fossiile, ehitati kividest ja sinisavist kindluseid ja maju.

Sinisavist ja rannalt leitud kividest valmis tamm. Foto: Ave Siilak

Ekskursiooni teine päev algas jalutuskäiguga Oru lossipargis ning Toila rannas. Õpetaja Ave initsiatiivil tekkis suurepärane võimalus kohtuda Toila sadamakapteniga, kes tutvustas meile lähemalt kohalikku elu-olu. Selline spontaanne giidituur oli väga põnev ja huvitav, samuti meeldisid ka sadamakaptenile meie kooli õpilased.

Oru lossi pargi Nõiametsa paviljonist avanes hunnitu sügisene vaade meele. Foto: Ave Siilak
Oru loss on hävinud. Kunagist kaunist lossi meenutavad säilinud terrassid, roosiaed ja park. Foto: Ave Siilak
Eluaegne meremees ja endise Toila laevastiku kapten, praegune sadamakapten Arvo Lossi kõneles nii sadama kui suvituskoha kui meresadama ajaloost ja tänapäevast. Foto: Ave Siilak

Viimase õppetegevusena uudistasime Eesti kõrgeimat juga, Valaste juga, ning jalutasime läbi pangametsa vastvalminud õpperajal. Õpilaste loomupärane uljaspäisus sai hetkega taltsutatud, kui laskusime enam kui 50 meetrit mööda uut treppi joa kõrvalt alla mere äärde.

Vaade Valaste joale laskumise alguspunktist. Foto: Ave Siilak

Siingi sai mere uudsus õpilastest taas võitu ning asuti lutsu viskama ning kivistisi koguma. Kuna eelmisel õhtul Sillamäel oli küllaltki hämar, et fossiilide otsimisega tegeleda, oli sel korral valgust ja aega palju rohkem. Väga tore oli jällegi vaadata, kuidas õpilased korjasid hulganisti kive ning vedasid need suurest koormast hoolimata bussi peale. Väärtuslikuks kogemuseks sai ka jalutus läbi sügisvärvides ürgse pangametsa. Isegi ajalooõpetaja Ele tunnistas pärast, et see oli ikka väga ilus matk.

Rannalt leitud kivistis. Foto: Rolf Saarna
Vaade pangametsale matkarajaks olnud laudteelt. Foto: Rolf Saarna

Koduteel jätkus bussiviktoriin viimaste küsimustega. Kokkuvõtteks võib öelda, et viktoriin oli populaarne ja huvitav. Esimese võistluse võitis õpilane Mait Kukk. Järgmine viktoriin toimub järgmisel kooli väljasõidul.

Väljasõidu tegi võimalikuks õpetajate poolt kirjutatud projekt Keskkonnainvesteeringute Keskusele. Eraldatud rahastuse eest saime tasuda õppeprogrammide maksumuse.

Uudis ja fotod: Rolf Saarna, Ave Siilak

5.-9. klass käis õppereisil Ida-Virumaale kommenteerimine on välja lülitatud
Lüllemäe Põhikool